Marzeniem wielu osób jest posiadanie domu, czyli swojego miejsca na świecie, azylu, przestrzeni do życia, miejsca, które urządzimy sami i po swojemu. Podczas planowania i budowy musimy podjąć wiele ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór systemu ogrzewania. Decydując się na instalację pompy ciepła, możemy być pewni, że robimy dobrze. Jednak tu przychodzi kolejny dylemat – jaką pompę ciepła wybrać?
Pompy ciepła i ich działanie
Pompy ciepła dzielą się na monoblokowe oraz split. Mimo różnego typu urządzenia pracują w ten sam sposób. Pompy ciepła czerpią energię zakamuflowaną w powietrzu i przekształcają ją w ciepło do ekologicznego i energooszczędnego ogrzewania wody oraz budynku. Zarówno monoblok i split wyróżniają się bardzo efektywną i wydajną pracą. Są w stanie zapewnić ogrzewanie oraz chłodzenie budynków, a w dodatku mogą być także zasilane prądem wytworzonym przez domową instalację fotowoltaiczną.
Z czego składa się pompa ciepła
Główną różnicą między monoblokiem a splitem jest budowa. Mimo że urządzenia składają się z tych samych elementów, ich rozmieszczenie jest inne. W monoblokowych pompach ciepła cały układ chłodniczy mieści się w jednej jednostce. Niemniej jednak ten typ pompy może składać się także z dwóch jednostek. W takim przypadku w jednostce zewnętrznej umieszczony jest hermetycznie zamknięty układ chłodniczy, a w jednostce zamkniętej znajduje się np. podgrzewacz wody, trójdrożny zawór, pompa obiegowa i regulator. Obie jednostki łączą przewody wodne.
W przypadku pomp ciepła typu split układ chłodniczy rozdzielony jest na dwie jednostki, połączone przewodami. Skraplacz umieszczony jest w jednostce wewnętrznej, a sprężarka, parownik, zawór rozprężny zamontowany jest w jednostce zewnętrznej.
Istotną rolę gra montaż
Różnica pomiędzy monoblokiem i splitem tkwi także w ich montażu. W monoblokowych pompach ciepła instalator nie ingeruje w układ chłodniczy, wykonuje wyłącznie podłączenie po stronie wodnej. W przypadku splitu jest inaczej, instalator musi mieć uprawnienia chłodnicze. Dzięki hermetycznemu zamknięciu układu chłodniczego w monobloku mamy pewność, że pompa jest szczelna. Zmniejsza się także ryzyko pojawienia się ewentualnych wycieków i błędów instalacyjnych.
Użytkowanie pompy ciepła
W tym obszarze rodzaj pompy również odgrywa ważną rolę. Pompy typu split wymagają przeprowadzania corocznych kontroli szczelności oraz założenia tzw. karty produktu (dla urządzeń o mocy ponad 10 kW). Dla monoblokowych pomp ciepła nie jest wymagana żadna z powyższych. Te jednak wymagają zabezpieczenia przez zamarzaniem wody krążącej pomiędzy budynkiem a jednostką, na wypadek dłuższej przerwy w dostawie prądu.
Split vs monoblok
Zarówno split, jak i monoblok mogą pracować efektywnie. Do zakupu splitu często przekonuje nas cena, jednak warto mieć na uwadze dodatkowe koszty związane z pracami przy układzie chłodniczym czy stałymi kontrolami. Monobloki mimo wyższej ceny cechują się łatwiejszym i szybszym montażem, ograniczonym ryzykiem błędów. Dodatkowo nie wymagają regularnych kontroli, a jedynie zabezpieczeniem przed uszkodzeniem układu w wyniku zamarznięciem przewodów.