Chłodzenie za pomocą pompy ciepła

Pompa ciepła to energooszczędnie rozwiązanie, które nie tylko zapewnia ogrzewanie, możliwe jest również chłodzenie. Co jest potrzebne, aby pompa ciepła mogła pełnić funkcję klimatyzacji? Na czym polega chłodzenie pomieszczeń za pomocą pompy ciepła?

Pompa ciepła kompleksowym rozwiązaniem grzewczym i chłodniczym

W upalnie dni doceniamy klimatyzację. W biurach oraz sklepach stała się ona niemal standardem, jednak coraz częściej widzimy potrzebę i komfort chłodzenia pomieszczeń również w mieszkaniach czy domach jedno- i wielorodzinnych. Sposobów na chłodzenie budynków jest kilka. Popularne tradycyjne klimatyzatory są skuteczne, jeśli chodzi o chłodzenie jednego lub kilku pomieszczeń. Jednak decydując się na pompę ciepła, otrzymujemy możliwość dbania o komfort wewnątrz budynku przez cały rok, bez potrzeby stosowania dodatkowej instalacji klimatyzacyjnej. Oprócz taniego ogrzewania domu można wykorzystać ją również do chłodzenia budynku. Oczywiście każde rozwiązanie wymaga mniejszych lub większych nakładów inwestycyjnych, jednak przy takim sposobie zmniejszamy nakłady eksploatacyjne związane z dbaniem o dobry stan techniczny dwóch odrębnych instalacji.

Dwa tryby chłodzenia: aktywne i pasywne

Można wyróżnić dwa tryby chłodzenia za pomocą pomp ciepła: aktywne – przez odwróconą pracę pompy, która działa wtedy jak chłodziarka oraz pasywne – poprzez wykorzystanie niskiej temperatury dolnego źródła ciepła: gruntu lub wody gruntowej.

Chłodzenie aktywne

Tryb aktywny jest możliwy dzięki zmianie obiegu czynnika chłodniczego w pompie ciepła, a w rezultacie odwróceniu funkcji skraplacza i parownika, czyli zmianie kierunku przepływu ciepła. W takim schemacie ciepło pobierane jest z wnętrza budynku i przekazywane do wymiennika gruntowego, wodnego lub powietrza. Aby było to możliwe, układ chłodniczy pompy musi być wyposażony w dodatkowy zawór czterodrożny, który umożliwia przełączanie między funkcjami ogrzewania i chłodzenia. W przypadku chłodzenia aktywnego można wykorzystać zarówno instalację grzewczą wyposażoną w klimakonwektory, jak i systemy ogrzewania płaszczyznowego – podłogowego, sufitowego ściennego. Tryb aktywny pozwala dokładnie zaplanować efektywność chłodzenia oraz temperaturę w pomieszczeniach i umożliwia osiągnięcie dużo niższej temperatury niż w przypadku chłodzenia pasywnego.

Chłodzenie pasywne/naturalne

Tego typu chłodzenie możliwe jest przy pompach ciepła pobierających ciepło z gruntu lub wody gruntowej. Polega na bezpośrednim odprowadzaniu ciepła z pomieszczeń z pominięciem obiegu chłodniczego pompy ciepła, pożytkując naturalne właściwości dolnego źródła ciepła, czyli najprościej mówiąc, wykorzystując różnicę temperatur pomiędzy dolnym i górnym źródłem. Aby było to możliwe, pompa ciepła musi być wyposażona w tak zwany moduł chłodzenia pasywnego, który można również dokupić osobno, a instalacja wyposażona w kilka dodatkowych elementów: wymiennik płytowy, pompę obiegową i zawór trójdrogowy. Tutaj również można wykorzystać zarówno instalację ogrzewania płaszczyznowego jak i wyposażoną w klimakonwektory. Chłodzenie pasywne jest najtańszą opcją na obniżenie temperatury i ma korzystny wpływ na regenerację dolnego źródła.  Wydajność chłodzenia zależy przede wszystkim od wielkości i parametrów dolnego źródła ciepła, jego temperatury oraz czasu użytkowania go. W porównaniu do chłodzenia aktywnego tryb pasywny nie jest w stanie zapewnić równie wysokiej mocy, jednak w większości przypadków pozwala na obniżenie temperatury o kilka stopni.