Aktualna sytuacja w kraju obliguje nas do szukania oszczędności w wielu sferach życia. Sposób ogrzewania domu to jedna z istotnych kwestii. Odpowiedni system grzewczy powinien zapewnić optymalną temperaturę przy jak najmniejszych kosztach eksploatacji. Dzięki montażowi pompy ciepła możemy znacznie obniżyć rachunki za energię. Ile można zaoszczędzić na instalacji pompy ciepła?
Skala oszczędności
Wybierając pompę ciepła, powinniśmy dostosować jej wydajność do rzeczywistego zapotrzebowania energetycznego budynku. Zarówno urządzenia o zbyt niskiej mocy, jak i te o zbyt wysokiej będą generować niepotrzebne straty. Warto więc skorzystać z porad fachowca i wspólnie oszacować korzyści płynące z ekologicznych instalacji.
Gaz, węgiel czy odnawialne źródło energii? Co się bardziej opłaca?
Aby porównać koszty ogrzewania wskazanych źródeł za pomocą podstawowych danych, czyli powierzchni budynku oraz liczby mieszkańców możemy wykonać przybliżony bilans wydatków. W kalkulacji warto uwzględnić także parametry takie jak, chociażby roczne zużycie wody. Im więcej danych wprowadzimy, tym wyliczenia będą dokładniejsze. W wielu wyliczeniach pompa ciepła okazała się najbardziej opłacalną ze wszystkich technologii.
Oczywiście sama pompa ciepła jest o wiele większym wydatkiem niż kocioł elektryczny, gazowy czy na pellet. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na opcję powierzchniową czy gruntową, musimy liczyć się z dodaniem do kosztów ponad dwudziestu tysięcy złotych. Mimo że opcja gruntowa charakteryzuje się wyższą wydajnością, wykonanie specjalnych odwiertów mocno powyższa ich koszt w porównaniu do wersji powietrznej.
Oszczędność na dłuższą skalę
Biorąc pod uwagę koszty roczne, wykorzystanie pompy ciepła jest wyraźnie tańsze od kotłów elektrycznych i na pellet. W porównaniu do kotłów gazowych pompa ciepła jest nieznacznie droższa (około 30zł/rok). Tak wygląda porównanie przy wykorzystaniu taryfy G11. Niemniej jednak trzeba mieć na względzie, że taryfa G11 nie jest optymalna dla pomp ciepła. Jak kształtują się koszty przy taryfie G13?
Połączenie odpowiedniej opcji taryfowej, niskich nakładów inwestycyjnych oraz względnie niewielkiego zużycia energii daje gwarancje otrzymania rozwiązania korzystniejszego cenowo. Zastosowanie pompy ciepła umożliwia ogrzanie mieszkania zimą, a latem wspomaga klimatyzację. Jak kreują się koszty ogrzewania, chłodzenia oraz zapewnienia ciepłej wody użytkowej przy wykorzystaniu taryfy G13? W takim przypadku wykorzystanie pompy ciepła pozwala zaoszczędzić rocznie około 1000 zł w porównaniu do innych technologii grzewczych. Tym samym redukcja kosztów wynosi około 20%. Jeśli więc planujemy korzystać z taryfy G13, pompa ciepła jest bezkonkurencyjnym wyborem. Jeśli nie mamy takiej możliwości, w całym kraju dostępny jest wariant G12, który co prawda pozwala na mniejsze oszczędności, jednak ciągle bezkonkurencyjne względem pozostałych technologii.
Zastosowanie pompy ciepła się opłaca! Obecnie ceny pomp ciepła są znacznie mniejsze niż kilka lat temu. Technologia sprawdza się nie tylko przy ogrzewaniu podłogowym, ale także przy grzejnikach ściennych, w nowych i starych domach. To dobry sposób na zmniejszenie zużycia energii i ogrzewanie w bardziej ekologiczny sposób. Na równi z zaletą finansową jest także wygoda.