Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Czy można zaoszczędzić na ogrzewaniu? To pytanie pojawia się co roku w wielu domach, kiedy zbliża się sezon grzewczy. Szczególnie teraz, kiedy prognozy na temat energii cieplnej przynoszą wyłącznie negatywne dane: duże podwyżki cen, problem z dostępnością gazu i węgla, warto jak najwcześniej pomyśleć o sposobach na skuteczne oszczędzanie ciepła. Niektóre z nich to detale, inne wymagają inwestycji czasu i pieniędzy. Oszczędne ogrzewanie – czy to możliwe?
Przygotuj się do okresu zimowego
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Czy są jakieś sposoby na to, aby ciepło było równomiernie rozprowadzane i nie uciekało z budynku? Warto przygotować się do okresu zimowego i dzięki prostym czynnościom obniżyć rachunki za ogrzewanie. Poniżej opisujemy kilka drobiazgowych działań, które w ogólnym rozrachunku mogą okazać się bardzo opłacalne.

 1. Uszczelnij okna i drzwi – w ten sposób ograniczysz napływ zimnego powietrza do domu.
 2. Dokonaj przeglądu instalacji przed sezonem grzewczym – sprawne urządzenie grzewcze i części instalacji to bardziej ekonomiczna praca.
 3. Dostosuj temperaturę do swoich potrzeb i ustal optymalną wartość – zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach nie jest dobra dla zdrowia. Dodatkowo każdy stopień mniej, w zależności od warunków, to nawet 7% oszczędności.
 4. Odkryj kaloryfery – zastawienie grzejników meblami, firankami czy zasłonami
  ogranicza ilość energii, która ogrzewa pomieszczenia.
 5. Prawidłowo wietrz pomieszczenia – czyli krótko, otwierając okna na oścież, zakręcając kaloryfery przed wietrzeniem.
 6. Korzystaj z naturalnego ciepła – odsłaniaj okna w dzień, światło słoneczne podniesie temperaturę w pomieszczeniach, zasłaniaj okna na noc, aby nie oddawać ciepła na zewnątrz.
  Modernizacja systemu grzewczego
  Jeżeli jednak bardziej na poważnie myślisz o możliwościach oszczędności na kosztach ogrzewania, być może jesteś na etapie budowy domu bądź remontu, warto zastanowić się nad wymianą lub modernizacją systemu grzewczego z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań.
  Energooszczędny budynek: pompy ciepła, maty kapilarne, fotowoltaika
  Inwestycja w odpowiednio dobrany system grzewczo-chłodzący to wysoki komfort oraz konkretne oszczędności w kosztach za prąd i ogrzewanie. Maty kapilarne i pompa ciepła współpracujące w jednym systemie z instalacją fotowoltaiczną to bezobsługowe oraz przyjazne dla środowiska ogrzewanie, naturalna klimatyzacja oraz przygotowanie ciepłej wody w domu.
  Pompa ciepła to ogrzewanie bezpieczne, ekologiczne i energooszczędne. Źródła ciepła – grunt, powietrze lub woda – są darmowe, nie ponosimy więc kosztów paliwa. Pompa ciepła do pracy wymaga jedynie zasilania energią elektryczną. W pompie zachodzi proces termodynamiczny, poprzez który energia z tzw. dolnego źródła jest oddawana do budynku (ogrzewanie), bądź odbierana z budynku i oddawana do dolnego źródła (chłodzenie). Mocą napędową zachodzącego procesu jest zasilana energią elektryczną sprężarka pompy ciepła. Decydując się na połączenie systemu pompy ciepła z fotowoltaiką, która dzięki panelom solarnym przekształca energię ze słońca w prąd stały, wspomnianą energię elektryczną pozyskujemy z kolejnego odnawialnego źródła.

Maty kapilarne to unikalny system nie tylko grzewczy, ale również chłodzący, działający na niskich parametrach zasilania. Dzięki swojej konstrukcji zapewniają równomierne i szybkie rozkładanie się temperatur i pozwalają na instalację w dowolnym miejscu – na podłodze, suficie, w ścianach. W połączeniu z pompą ciepła otrzymujemy idealny komfort cieplny w sezonie grzewczym i uczucie przyjemnego chłodu w okresie letnim, bez wrażenia wyziębienia, jak w przypadku tradycyjnych klimatyzacji.
Energooszczędny system grzewczo – chłodzący
Maty kapilarne to doskonałe górne źródło dla powietrznych pomp ciepła. Połączenie ich w jednym układzie, dokładając system fotowoltaiczny to idealny dla budownictwa, energooszczędny system grzewczo – chłodzący. Praca jest efektywna i oszczędna, na czym zyskuje przede wszystkim użytkownik. Inwestycja daje nam praktycznie dom bez rachunków, konkretne oszczędności w płatnościach za prąd i ogrzewanie.