Zewsząd docierają do nas informacje na temat trudnego położenia, w jakim znalazło się ciepłownictwo. Między innymi ceny gazu rosną nieubłaganie, osiągając kolejne rekordowe stawki. Co więcej, nie ma pewności, że rynek zagwarantuje wystarczającej ilości paliwa. Wiele osób jeszcze nie jest świadomych, jak ciężka jest sytuacja. Osoby, które interesują się tematem na bieżąco i śledzą prognozy, rozglądają się nad alternatywną metodą ogrzania swojego domu czy firmy. Czy jest jakieś lekarstwo na podwyżki cen gazu?
Niska cena za gaz przechodzi do historii
Ostatnie kilka miesięcy to ogromne zawirowania na polskim rynku gazu. Niestety nikt już nie ma wątpliwości, że jego niska cena przeszła na dobre do historii. Jedną z przyczyn wzrostu cen tego surowca jest wojna na Ukrainie i tym samym brak importu gazu z Rosji, który dotychczas zaspokajał połowę naszego zapotrzebowania. Chaos oraz niepewność, jakie panują na rynkach, utrudniają odpowiedź na pytanie, jakie będą prognozy na temat przyszłych cen gazu. W ostatnich dniach rząd przyjął projekt ustawy w sprawie bezpieczeństwa gazowego i przedłużył o cztery lata, czyli do końca 2027 roku obowiązywanie taryf na sprzedaż gazu. Jednak mimo wszystko w 2023 roku musimy liczyć się z kolejnymi podwyżkami cen. Również w ostatnich dniach trzech z czterech sprzedawców z urzędu energii elektrycznej złożyło wnioski o zmianę obowiązującej taryfy na sprzedaż dla gospodarstw domowych jeszcze w tym roku. To rezultat sytuacji na Towarowej Giełdzie Energii, podwyżki cen dotyczą także gazu. Można zatem spodziewać się podobnych działań i wniosków o nowe taryfy ze strony sprzedających gaz.
Alternatywny i energooszczędny sposób na ogrzewanie domu
Rosnące ceny nie tylko gazu, ale również węgla czy ekogroszku, powodują, że wielu właścicieli domów zastanawia się nad alternatywnymi i bardziej energooszczędnymi sposobami na ogrzewanie. Z pewnością dobrym wyborem jest pompa ciepła. Nowoczesna metoda ogrzewania jest wciąż modernizowana i udoskonalana, w większości przypadków nie wymaga już drogich odwiertów geologicznych. W ostatnim czasie zainteresowanie pompami ciepła jest bardzo duże. Główne powody to opłacalność inwestycji, ale także rosnąca świadomość ekologiczna – pompy ciepła są ekologicznym wyborem, nie emitują do środowiska żadnych zanieczyszczeń.
Inwestycja w pompę ciepła – czy warto?
Koszty inwestycji w pompę ciepła nie są małe, a okres zwrotu zwykle wynosi kilka lat. Co więc oferuje pompa ciepła i dlaczego mimo to warto wybrać ten sposób ogrzewania? Na początku należy wspomnieć, że stosowanie pomp ciepła wspierane jest przez politykę unijną oraz dofinansowywane z funduszy Unii Europejskiej. W przypadku budowy nowego domu przy zastosowaniu pompy ciepła odchodzą między innymi koszty komina, przyłącza gazu i instalacji gazowej, urządzenia typowej kotłowni i magazynu opału. Warto więc przeanalizować całkowite koszty inwestycji dodatkowo z uwzględnieniem dotacji. Wiele osób nadal ma wątpliwości czy pompa ciepła sprawdzi egzamin w polskich warunkach atmosferycznych. Urządzenia są przygotowane na występowanie mrozów, gwarantują stabilną pracę przy temperaturze zewnętrznej sięgającej nawet -25°C. Pompa ciepła powinna bezproblemowo służyć przez okres co najmniej 20 lat, mechanizm dobrej klasy z pewnością będzie pracować znacznie dłużej. Dodatkowo urządzenia są proste w obsłudze, a dzięki zastosowanym technologiom nie wymagają dużych nakładów na przeglądy czy serwis. Pompa ciepła to nie tylko ogrzewanie budynku, ale także ciepła woda oraz system chłodzący. To rozwiązanie szczególnie polecane osobom posiadającym instalacje fotowoltaiczne. Inwestycja w panele solarne pozwala użytkownikom na bezkosztowe wytwarzanie energii elektrycznej. Pompa ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną może zredukować koszty eksploatacyjne właściwie do zera.